Не спитавши народної думки, монобільшісь внесла до парламенту і ухвалила у першому читанні законопроєкт про розпродаж найціннішого скарбу України – сільськогосподарської землі. Аграрії, науковці, політики, усі небайдужі українці б’ють на сполох: це може стати непоправною помилкою. Про це наголошує в інтервю нашому виданню і депутат Черкаської обласної ради від «Батьківщини», фермер, перший віце-президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Віктор Гончаренко.

 – Верховна Рада у першому читанні ухвалила закон про ринок землі. На Вашу думку, чи готова Україна до запровадження ринку землі?

Ні Україна, ні її жителі не готові до запровадження ринку землі. В той час, коли в нашій країні йде війна, обороняючи українську землю, гинуть наші воїни, а хтось торгує цією землею, – це, перш за все, не гуманно. В той час, коли економіка країни не в найкращому стані, а народ знаходиться на межі виживання, запроваджувати розпродаж найціннішого скарбу українського народу не допустимо. Тим більше в тому варіанті, що нам пропонує законопроект №2178-10. Це не ринок, а відкритий цинічний дерибан українських чорноземів.

Попри зменшення норми концентрації землі в одні руки, вона залишається доволі значною – 10 тисяч га! Та чи мають уяву законодавці, які голосують за такі пропозиції, скільки це?! В Європейських країнах ця норма не перевищує 500 га. То це випадковість, чи зухвальство?

Міфи про те, що сусід у сусіда зможе купити земельну ділянку, давно розвіялися. Продати свою ділянку людина зможе, виключно, через відкритий електронний аукціон, на якому простий селянин не зможе виграти торги. Тож шанс купити землю селянином чи фермером практично зводиться до нуля.

Окрім цього, згідно скандального законопроекту, право на купівлю землі мають юридичні особи, засновниками яких є українці. Але ми повинні розуміти, що будь-який засновник української компанії може дозволити залучати іноземні інвестиції до свого підприємства. Згодом провести зміну засновників юридичної особи, що теж не є проблемою.

Є ще чимало інших не менш вагомих загроз, які призведуть до непоправних наслідків. Тому цей законопроєкт і викликав масову протестну хвилю обурення селян та фермерів.

Як прийняття цього закону може вплинути на селян?

На мою думку, нині голі і босі селяни після продажу землі залишаться ще і голодні. Є приклади, коли через сірі схеми люди продали свої паї. Але виручені гроші закінчилися швидко, державну субсидію вони втратили. Сидять вони тепер у холодних хатах чекають свого часу. Знаю випадок, коли людина продала паї і тепер фактично живе… в магазині. Зранку до вечора приходить туди погрітися і заздрить тим, хто не продав свій пай. Адже 10-12 тис.грн річної орендної плати за кожен пай – це суттєва підтримка до пенсії.

– Чимало містян вважають, що їх не стосуються земельні питання…

Всі повинні розуміти, що продукти харчування виробляються не в супермаркетах, а саме на землі, в сільському господарстві. Потім вони потрапляють на переробку, забезпечуючи робочі місця тим же міським жителям.

Скажімо, доля вітчизняних машинобудівників та суміжних підприємств, які виробляють продукцію для сільського господарства, також залежатиме від запровадження ринку землі. Не є секретом, що їхня продукція цікава лише дрібним та середнім виробникам, а не агрохолдингам. Якщо фермер залишиться без землі, то навіщо йому купувати техніку? Тож збут вітчизняної продукції машинобудівної галузі буде суттєво скорочуватися і, як наслідок, зупинка потужностей і скорочення сотень тисяч робочих місць.

– Кому вигідний продаж землі?

У продажі землі зацікавлені ті, хто цей процес «закрутив» і прискорює. Це транснаціональні компанії та їх власники, іноземні банки та вітчизняні олігархічні структури. Окрім того, сьогодні деякі місцеві князьки мріють про ласі шматки. Та мабуть не всі вони розуміють, що цей льодовик зітре все і всіх на своєму шляху. Як тільки він зрушить з місця, цей процес зупинити вже не зможе ніхто. У світі нині величезна кількість вільних коштів і їхні власники поспішають їх вигідно матеріалізувати, використовуючи всі можливі, зокрема і злочинні, механізми. А що є найнадійнішим скарбом? Звичайно земля! Гроші – це фантики, які можуть у будь-який момент знецінитися, а от скуплена земля – це надійний капітал.

– Деякі політики, зокрема лідер «Батьківщини» Юля Тимошенко, наполягає на проведенні державного референдуму щодо питання продажу землі. Ви підтримуєте таку пропозицію?

– Саме Всеукраїнський референдум, має визначити, чи готовий народ продавати свою землю, свою Україну. Чи готовий народ поставити жирну крапку на багатовіковій історії України? Це доленосне рішення для держави має визначити саме народ! Адже не має права купка політиків і політиканів вирішувати долю всього українського народу та його майбутнього. Такого права ми їм не давали!

Від admin

Коментарі закриті.