Вітчизняна стоматологія де­-факто опинилася поза межами первинної ланки меддопомоги. Нездійсненними наразі залишаються й очікування представників галузі отримати доступ до Програми державних гарантій.

Стоматологічна допомогаПісля набуття чинності Законом України від 19.10.2017 р. №2168-VIII «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» ситуація в стоматологічній галузі погіршилася, особливо у сільській місцевості.

Гарантований пакет медичних послуг розставив усі крапки над «і» стосовно первинної медичної допомоги. До переліку послуг, які надаватимуться на первинці в Україні, не ввійшла стоматологія. Національна служба здоров’я України планує оплачувати лише дитячу й ургентну стоматологічну допомогу. Таким чином, наразі стоматологія в Україні залишилася без фінансової підтримки держави. Для соціально незахищених верств населення значно знизилася доступність стоматологічної допомоги. А в сільській місцевості отримати її практично неможливо.

Доступність стоматологічної допомоги в Україні – що допоможе вирішити проблеми

Іван КОВАЛЕНКО, головний лікар КНП «Черкаська обласна стоматологічна поліклініка Черкаської обласної ради», головний позаштатний стоматолог управління охорони здоров’я Черкаської облдержадміністрації, Заслужений лікар України

 

 

Про проблеми щодо доступності стоматологічної допомоги в Україні, суттєвого зменшення профілактичної складової, особливо дитячого населення, та шляхи виправлення ситуації розповідає головний лікар КНП «Черкаська обласна стоматологічна поліклініка Черкаської обласної ради», головний позаштатний стоматолог управління охорони здоров’я Черкаської облдержадміністрації, Заслужений лікар України Іван Коваленко.

ВЗ Як вплинула медична реформа в Україні на стоматологічну допомогу?

— Держава не дає зрозумілого пояснення щодо майбутнього стоматологічної служби і забезпечення стоматологічного здоров’я населення, особливо сільського. У нормативних документах, які регламентують впровадження медичної реформи, стоматологічна допомога, крім ургентної, відсутня. Про профілактику стоматологічних захворювань узагалі не згадується. А це викликає тривогу у стоматологічної спільноти. Ситуація, яка склалась у сільській місцевості, дуже критична. Усі посади стоматологів перевели в штати центральних районних лікарень. Наразі у 658 (85%) селах області стоматологів просто немає.

Дістатися ж на прийом до лікаря-стоматолога в центральну районну лікарню мешканцю села вкрай складно через незадовільне транспортне забезпечення. Нині на Черкащині щоденне транспортне сполучення із райцентром налагоджено тільки в трьох районах, що охоплює всього 15% сільських населених пунктів області. У 7 районах воно відсутнє взагалі, у решті — автобуси курсують лише кілька разів на тиждень.

Стоматологічна амбулаторія на колесах

Стоматологічна амбулаторія на колесах

ВЗ Чи позначилася така ситуація на стоматологічному здоров’ї населення сільської місцевості і як?

Необхідні заходи— Фахівці обласної стоматологічної поліклініки провели обстеження дитячого населення різних вікових груп у районах області. Обстежено учнів 20 шкіл, 5 із яких розташовані в райцентрах і 15 — у селах. Оглянуто 493 дитини (у містах — 148 осіб, у селах — 345).

Виявилося, що в дітей із сільської місцевості, де немає лікарів-стоматологів, рівень захворюваності вдвічі вищий порівняно з їхніми однолітками, які мешкають у місті або в селі, де на первинному рівні працює лікар-стоматолог.

Не краща ситуація й серед дорослого населення. Досить високою є поширеність каріозної хвороби — майже 90%. При цьому відносно вищий, ніж у міського населення, показник інтенсивності — тобто в одного обстеженого виявляють 3-4 уражених карієсом зубів. Нарівні зі значним поширенням каріозної хвороби спостерігають високий рівень захворюваності тканин пародонта.

Крім того, під час оглядів у військкоматах виявлено, що набагато більше призовників із сільської місцевості потребують санації, особливо з приводу ускладненого карієсу, та видалення зубів.

Також у сільській місцевості реєструють значну поширеність занедбаної стоматологічної онкологічної патології. Якщо в містян стоматологічні онкологічні захворювання ІІІ-ІV стадій виявляють у 43% випадків, то у сільських жителів — у 48%.

Стоматологічна допомога

ВЗ Що допоможе вирішити проблеми у сфері надання стоматологічної допомоги в Україні?

— Усіх проблем, які роками накопичувалися в стоматології на регіональному рівні та поглиблювалися сумнівними реформами, одразу не розв’язати. Однак ми намагаємося впливати на ситуацію. У мене є друзі у Великій Британії — лікарі-стоматологи Брендон Бол і Річард Свіфт, які займаються доброчинністю. Вони подарували нам три сучасні пересувні стоматологічні амбулаторії на базі автомобілів «Опель» та «Івекко-Форд», укомплектовані сучасним стоматологічним обладнанням. Завдяки цьому при Черкаській обласній стоматологічній поліклініці нам вдалося організувати роботу трьох пересувних стоматологічних амбулаторій. Вони щороку з 1 квітня по 30 жовтня надають стоматологічну допомогу у найвіддаленіших куточках регіону.

Стоматологічна допомогаГрафіки виїзду лікарів у відрядження на пересувних амбулаторіях плануємо на початку року відповідно до заявок головних лікарів ЦРЛ і сільських голів.

Бригада складається із лікаря та медсестри і працює в районі місяць. У першу чергу оглядають дітей і населення пільгових категорій. Одна амбулаторія за рік приймає близько 2-3 тис. мешканців. Загалом же стоматологічну допомогу отримує населення 5-8 сіл у 2-3 районах. Це унікальна гуманітарна акція. Коли люди дізнаються, що послуга безоплатна, то черги займають з першої години ночі.

Для персоналу, звісно, це додаткове фізичне навантаження. Якщо за зміну в поліклініці лікар приймає 10-11 пацієнтів, то на виїзді в районі — скільки прийде, іноді вдвічі більше. Окрім фізичного навантаження медики потерпають і від певних побутових незручностей, але ставляться до цього з розумінням.

Для закладу ж — це додаткове фінансове навантаження. Адже лікаря в районі потрібно забезпечити всім необхідним для надання стоматологічної допомоги нарівні обласної поліклініки.

Зазвичай за рік нам вдається охопити 7-9 райцентрів, близько 25 населених пунктів і майже 10 тис. людей. Натомість такої допомоги потребують 300 тис. сільських мешканців. Тому без комплексної програми профілактики та лікування стоматологічних захворювань сільського населення тут не обійтися. Вона повинна охопити всі вікові категорії та всі населені пункти, де немає лікаря-стоматолога. І головне — це повинна бути державна програма з акцентом на сільське населення.

ВЗ Черкаська область — єдиний регіон, де діє програма, спрямована на профілактику стоматологічних захворювань. Розкажіть, будь ласка, про неї докладніше.

Стоматологія в селах— В Україні профілактичні огляди канули в Лету. Згідно зі статистикою, лише 5% відвідувань стоматологів мають профілактичну мету. Зазвичай українці потрапляють у стоматологічне крісло для лікування насамперед гострих станів і часто дотягують до ускладнень.

Та на Черкащині нашим обласним стоматологам це питання вдалося зрушити з місця. У 2015 році ми розробили комплексну програму (єдину в Україні) профілактики стоматологічних захворювань на 2015-2020 роки. Її було прийнято обласною радою. Завдяки впровадженню програми ситуація порівняно з іншими регіонами покращилася. Додаткове фінансування з обласного бюджету дало змогу замінити в районах частину старого стоматологічного обладнання. Нині його залишилось не більше 30%.

Та головне — програмою передбачено обслуговування школярів, яких доставляють шкільним автобусом до кабінета найближчого стоматолога. Такі транспортні витрати компенсують із місцевих бюджетів.

Я переконаний, що аналогічна програма повинна бути запроваджена й на рівні держави. Її, до речі, розробила Асоціація стоматологів України. Необхідно лише, аби програму затвердив Кабінет Міністрів. Проте ніхто не звертає уваги на цей документ.

На жаль, у нашій країні роль стоматологічної служби у здоров’ї людини залишається недооціненою. Тоді як саме запальні процеси, ортодонтична патологія та інші ускладнення зумовлюють погіршення загального здоров’я аж до збільшення інвалідизації населення.

Але навіть така програма не вирішить усіх проблем. Єдиний вихід з цього становища — це повернення стоматолога на первинну ланку надання медичної допомоги, у штат сімейного лікаря. Тим більше, що громади, які організовуються, можуть закупити обладнання для стоматологічного кабінету.

Від admin

Коментарі закриті.