Понад пів сотні лідерів місцевого самоврядування та експертів вдруге зробили спільну публічну заяву щодо змін до Конституції України. Представники органів місцевого самоврядування (ОМС) та експерти закликають народних депутатів не голосувати за проєкт змін до Конституції України в частині децентралізації. Про це Економіка сьогодення повідомила консультант з комунікацій Черкаського РВ АМУ Лариса Булка.

У публічній заяві вони також звертаються до Президента України Володимира Зеленського з вимогою відкликати для спільного доопрацювання проєкт змін до Конституції України в частині децентралізації.

Мета заяви – привернути увагу Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, послів країн Великої сімки в Україні, представництва ЄС в Україні, Спеціального представника уряду Німеччини з питань децентралізації та усіх членів Міжнародної донорської ради з питань реформи децентралізації в Україні, яка протягом останніх п’яти років надала надзвичайно велику підтримку для цієї ключової для нашої країни реформи, а також широкої громадськості до загроз для місцевого самоврядування і демократії в цілому, які містяться в проекті Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598, внесеному 13 грудня 2019 року Президентом України як першочерговий.

“Якщо Президент України Володимир Зеленський не відкличе для спільного доопрацювання проект змін до Конституції України, закликаємо народних депутатів України всіх депутатських фракцій та груп голосувати проти запропонованого законопроекту. Місцеве самоврядування – це колиска демократії у всіх демократичних суспільствах! Ми не маємо права піти по шляху його руйнування!” – йдеться у заяві.

Від Черкащини до підписання публічної заяви долучилися:

Анатолій Бондаренко, Черкаський міський голова, який очолює Черкаське регіональне відділення Асоціації міст України;

Галина Рябошапка, голова Селищенської сільської ради (ОТГ);

Наталія Сенкевич, голова Хлистунівської сільської ради (ОТГ);

Олена Штефан, Бобрицький сільський голова;

Андрій Донець, голова Михайлівської сільської ради (ОТГ);

Валентина Стадник, голова Бужанської сільської ради (ОТГ);

Вікторія Бражник, голова Лебедівської сільської ради (ОТГ);

Віктор Харченко, голова Чигиринської міської ради (ОТГ);

Ірина Бодяненко, голова Сагунівської сільської ради (ОТГ);

Микола Демерза,  голова Виноградської сільської ради (ОТГ);

Микола Моцар, голова Баландинської сільської ради (ОТГ)

 

Зокрема, представники ОМС та експерти стурбовані наступним:

–  в оновленому тексті змін до Конституції України Інститут «префектів», запропонований у поданому вигляді, є в руках Президента і його офісу інструментом політичного тиску на місцеве самоврядування. Він втручатиметься у виконання органами місцевого самоврядування як делегованих так і власних повноважень, а також всупереч ратифікованої Україною Європейської хартії місцевого самоврядування зупинятиме акти ОМС. Все це веде до передумов, які будуть загрозою для демократії, заміщуючи значущий вплив громади на процес ухвалення місцевих рішень впливом представника, якого призначає Президент України.

– Текст змін до Конституції також зменшує фінансові гарантії місцевого самоврядування. Скасовуючи обов’язок держави у повному обсязі фінансувати делеговані нею повноваження (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, культура, спорт) новий склад парламенту, з подачі Офісу Президента, ризикує обнулити здобутки бюджетної децентралізації та фактично може «відібрати» бюджети розвитку міських, селищних й сільських громад. Тим самим ліквідовуючи можливість для покращення благоустрою в містах, унеможливлюючи подальше підвищення якості послуг для мешканців громад та катастрофічно зменшуючи потенціал для процвітання.

– Зміни також передбачають зменшення повноважень голів громад, тим самим порушуючи внутрішню систему стримування та противаг між різними представницькими органами на рівні місцевого самоврядування. А також, передбачають появу окружного рівня місцевого самоврядування, куди мають входити всі громади тощо.

Ця публічна заява є відкритою до підписання. Щоб приєднатися до підписантів голів просять надіслати відповідне звернення на електронну пошту: zakryta_reforma@ukr.net

Повний текст другої спільної заяви, а також весь список її підписантів міститься за посиланням

Від admin

Коментарі закриті.