Молоде покоління є рушійною силою розвитку майбутнього країни. Для Черкащини, як і для країни в цілому, важливо зберегти трудовий потенціал молоді, сприяти їх успішній реалізації та гідним умовам праці. Оскільки трудові міграційні процеси, виїзд за кордон можуть негативно позначитися на забезпеченні кадрами вітчизняних роботодавців.

Можливим варіантом щодо запобігання цьому процесу є формування виваженої державної політики, з урахуванням регіональної специфіки тенденцій трудової міграції, підвищення конкурентоспроможності робочої сили, забезпечення високого рівня зайнятості, соціального захисту, заробітної плати і доходів населення, їх наближення до аналогічних параметрів економічно розвинутих країн світу. Питання зайнятості молоді на Черкащині коментує директор Черкаського обласного центру зайнятості Григорій Дендемарченко.

 – Що робить служба зайнятості задля попередження відтоку кадрів за кордон?

Служба зайнятості активно долучається до проведення інформаційної кампанії щодо попередження відтоку кваліфікованих кадрів за кордон. У країні за ініціативи Державної служби зайнятості вже котрий рік реалізовується соціальний проєкт під лозунгом «Живи та працюй в Україні», головною метою якого є пожвавлення людей на ринку праці України. Організатором проєкту виступила служба зайнятості за підтримки органів місцевої влади та самоврядування. У рамках проєкту відбуваються інформаційні активності, спрямовані на якнайшвидший пошук роботи для безробітних та підбір вакансій для роботодавців. Зокрема, в рамках проєкту, в області проходять ярмарки вакансій на найбільш значущих підприємствах регіону.

 – Григорію Григоровичу, скажіть, будь ласка, у чому полягає робота служби зайнятості на випередження безробіття серед молоді?

З метою попередження молодіжного безробіття служба зайнятості створила Всеукраїнський кадровий резерв, що собою являє технологію швидкого пошуку і підбору кадрів на запити роботодавця. Ця технологія також передбачає онлайн профорієнтацію та професійну діагностику, а також дистанційне навчання потенційних працівників необхідним навичкам, що є затребуваними для будь-якої професії.

З метою реалізації цього проєкту створено банк резюме, відеорезюме випускників навчальних закладів та банк актуальних вакансій. Так, молодь, яка навчається в професійно-технічних та закладах вищої освіти, має можливість увійти до Всеукраїнського кадрового резерву служби зайнятості, подавши своє резюме чи відеорезюме до служби зайнятості. Реалізація зазначеного проєкту у повному масштабі можлива завдяки спільним зусиллям служби зайнятості та навчальних закладів. Використовуючи онлайн-сервіс «Консультаційна мережа: Моя професія» можна пройти тестування у онлайн форматі без відвідування служби зайнятості, щодо вибору або зміни професії, вибору майбутнього напряму професійного навчання, визначення схильності до підприємницької діяльності, оцінки власних здібностей та саморозвитку.

 – Які на цей час проблеми існують при працевлаштуванні молоді?

Під час працевлаштуванні молоді ми стикаємося з певними труднощами. І основною проблемою є, існуючий на ринку праці, дисбаланс попиту та пропозиції робочої сили. Він полягає не лише в тому, що кількість запропонованих вакансій не співпадає з кількістю пошукачів роботи, а, насамперед в тому, що професійно-кваліфікаційний склад пошукачів роботи не співпадає з пропозиціями роботодавців.

Так, наприклад, цього року на одну вакансію претендувало близько двох безробітних. Тобто навантаження на одне робоче місце не таке вже й високе, але структура заявлених вакансій не відповідає професійному складу безробітних. Більше, ніж дві третини вакансій – це вакансії за робітничими професіями, натомість майже половина безробітних (45 %) мають вищу освіту.

Також варто зазначити, що вимоги до претендентів на вакансії з боку роботодавців постійно зростають, їм потрібні реальні вміння, навички, сучасні знання та компетенції, креативне мислення, бажання постійного вдосконалення. Але, на жаль, існує невідповідність між тим, чого чекають роботодавці та рівнем практичної підготовки випускників вишів.

 – Які фахівці наразі затребувані на ринку праці Черкащини?

Сучасний ринок праці потребує кваліфікованих працівників з професійною освітою. Свого часу дещо був втрачений престиж робітничих професій. Молодь більш була зорієнтована на отримання вищої освіти за престижними, на думку багатьох, спеціальностями. Як наслідок, маємо перенасиченість ринку праці пропозицією робочої сили, саме за спеціальностями фінансової, банківської справи, менеджменту. Але досвід показує, що кваліфіковані робітники завжди будуть затребувані роботодавцями і мають більше шансів збудувати професійну кар’єру.

Про це свідчать сухі цифри статистики. Так, за 11 місяців 2019 року від роботодавців регіону надійшло понад 39 тис. вакансій. Левова часта з них, а саме 55 %, пропонують працевлаштування за робітничими професіями. Це вакансії для кваліфікованих працівників з інструментом, робітників для технічного обслуговування обладнання, кваліфікованих робітників у сфері сільського господарства, працівників галузі будівництва тощо.

За видами економічної діяльності майже 28 % вакансій пропонується у сільському господарстві, 17 % – на підприємствах та установах переробної промисловості, 12 % – в оптовій та роздрібній торгівлі, 8 % – у державному управлінні й обороні, 6 % – в галузі охорони здоров’я.

За професійними групами найбільший попит роботодавців спостерігається на робітників з обслуговування, експлуатації устаткування, на кваліфікованих робітників з інструментом, на представників найпростіших професій та на працівників сфери торгівлі та послуг.

У розрізі професій найбільший попит роботодавців спостерігається на кваліфікованих робітників – це швачки, слюсарі-ремонтники, електрогазозварники, електромонтери,  водії, токарі тощо. Також, затребувані працівники сфери торгівлі та послуг (продавці-консультанти, кухарі, охоронники, офіціанти, бармени, молодші медичні сестри, перукарі тощо).

Ми завжди враховуємо кадрові потреби роботодавців при організації профорієнтаційної роботи, особливо з молоддю, та при організації професійного навчання безробітних, які звертаються до нас у пошуку роботи.

 – Григорію Григоровичу, що нового пропонує служба зайнятості для своїх клієнтів?

Служба зайнятості – це сучасна сервісна установа, яка готова прийти на допомогу кожному, використовуючи сучасні підходи, сервіси, зокрема в онлайн-форматі. З 2018 року в області в практичну роботу запроваджено безкоштовну Інтернет-платформу державної служби зайнятості “Профорієнтація та розвиток кар’єри”, «Консультаційна мережа: Моя професія», Атлас професій, мобільний додаток «SmartJob». Платформа дозволяє особам, в першу чергу, молоді, у дистанційному форматі без відвідування служби зайнятості, пройти тестування та отримати його результати. На Платформі можна пройти комплексний профорієнтаційний тест за 10 різновидами. Також всі бажаючі дізнатися про актуальні кар’єрні можливості можуть скористатися новою системою пошуку роботи через інтернет-карту вакансій GoogleMap.

З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, у січні-листопаді 2019 року за сприяння обласної служби зайнятості  понад 6,1 тис. безробітних проходило професійне навчання. Зокрема, кількість безробітних, які навчалися у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості становила 320 осіб. Найбільш поширеними професіями, які здобули безробітні, є: електрогазозварник, тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, кухар, перукар, оператор котельні, манікюрник, продавець, водій автотранспортних засобів, швачка, адміністратор, кравець, кондитер, оператор з обробки інформації та програмного забезпечення, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, касир торговельного залу.

З початку поточного року кількість осіб, охоплених профорієнтаційними послугами становила майже 123 тис. осіб, у тому числі, майже 45,8 тис. осіб, які мали статус зареєстрованого безробітного.

Ваучер на навчання та підвищення кваліфікації отримали 28 осіб, за аналогічний період минулого року – 15 осіб.

 – Наразі велика увага зосереджена на процесі децентралізації в Україні. Що служба зайнятості зі свого боку може запропонувати мешканцям об’єднаних територіальних громад, в тому числі молоді?

В умовах децентралізації надзвичайно важливим є продовження активної співпраці з об’єднаними територіальними громадами. З початку поточного року 8 482 мешканці об’єднаних територіальних громад області отримали 11 922 інформаційно-консультаційні послуги обласної служби зайнятості. Також, з метою підвищення мобільності робочої сили, прискорення процесу працевлаштування та укомплектування вакансій, вдосконалення електронних сервісів та посилення комунікацій з клієнтами, в роботу служби зайнятості з 2018 рокувпроваджено електронні кабінети для шукачів роботи та роботодавців. Станом на 1 грудня 2019 року створено 4 711 електронних кабінетів роботодавців та 9 967 електронних кабінетів шукачів роботи.

 – Григорію Григоровичу, ви як керівник обласної служби зайнятості, місцевий роботодавець та турботливий батько, що від себе побажаєте молоді, яка тільки-но робить перші невпевнені, але вже потенційні, кар’єрні кроки?

У наш час необхідно швидко адаптуватися до сучасних вимог ринку праці, здобувати нові знання, розвиватися, не зупинятися на досягнутому і невтомно рухатися вперед. За що б ви не взялися, головне – будьте віддані своїй справі до кінця. Не обов’язково досягати якогось зоряного успіху, головне бути чесним перед самим собою в обраній професії та робити те, що любите і любити те, що робите!

Вважаю, що будувати свою кар’єру необхідно на Батьківщині, а служба зайнятості, у свою чергу, подбає про становлення вас як особистості, як висококваліфікованого фахівця, допоможе обрати професійний шлях або здобути нову професію, підвищити кваліфікацію, підібрати роботу відповідно до покликання, професійних зацікавлень та уподобань.

Від admin

Коментарі закриті.