Ще й року не пройшло з того часу, як 6 сіл Лисянщини – Бужанка, Жаб’янка, Кам’яний Брід, Тихонівка, Яблунівка та Кучківка – об’єдналися в громаду, а вже чимало зроблено для покращення життя жителів цих населених пунктів. Кожен відчув позитивні зміни після утворення у грудні 2018 року нової адміністративної одиниці – Бужанської сільської ОТГ.

Про це кореспондент Економіка сьогодення дізнався під час престуру, який відбувся за ініціативи Черкаського РВ АМУ в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Учасники престуру зустрілися із керівництвом Бужанської сільської ради в оновленому приміщенні.

Незабаром тут планується розмістити ЦНАП, який буде організований за всіма вимогами. Для зручності тут створено куточок для діток, для працівників – кімната відпочинку. Організовано новий санвузол – тут продумано усі зручності: ширина дверей розрахована для інвалідного візка, встановлено бойлер, а відтак є і холодна, і гаряча вода, передбачено місце для пеленального столика. Тож тепер жителі сіл Бужанської ОТГ отримуватимуть всі адміністративні послуги в комфортних умовах, не вистоюючи в чергах у райцентрі.

 У кожному селі повинна функціонувати початкова школа

Велику увагу у Бужанській ОТГ приділяють освітнім питанням. Сільський голова Валентина Стадник зазначила, що самостійність громади дозволила нарешті робити необхідне оновлення у сільських школах.

До речі, освітні заклади на баланс громади передали лише у кінці червня цього року. Тому до початку навчального року залишалося обмаль часу, аби навести лад у місцевих школах та дитячих садочках. Та все ж гуртом вдалося зробити чимало.

Щоб зберегти освітні заклади громади, тут створено Бужанський освітній округ з опорним закладом – КОЗ «Бужанський НВК ЗОШ І-ІІІ ступенів ДНЗ», де навчається 241 учень 1-11 класів, та Яблунівською, Кам’янобрідською, Погибляцькою філіями.

До опорної школи організований підвіз школярів трьома шкільними автобусами. Один автобус знаходиться у власності громади, ще один – взятий в оренду. Автобус, який підвозить дітей із Жаб’янськи, надають місцеві підприємці, які утримують його та оплачують зарплату водієві, а громада сплачує лише за використане паливо.

У Бужанскій школі до початку навчального року замінити стару підлогу: на всіх поверхах покладена нова плитка, окрім першого, де для менших діток постелили м’яке покриття – лінолеум. В їдальню придбали новий холодильник.

На території Бужанської школи проведено ремонт спортивного майданчика із встановленням вуличних тренажерів. Це один із спортивних об’єктів, який облаштований завдяки співпраці місцевого бізнесу і громади. Вуличні тренажери для школярів закупили СТОВ «Бужанське» та ТОВ «Епіцентр і К», а встановили їх і нову огорожу – за бюджетні кошти громади. На території освітнього закладу СТОВ “Світанок” вимостили доріжки.

Надалі тут планують облаштувати майданчик з покращеним штучним покриттям для футболу, баскетболу, а також думають відродити гандбол.

«Сьогодні, коли освітні заклади на балансі громади, ми можемо допомогти кожній школі. Ось і вчора відвезли у Кам’яний Брід посуд для нової шкільної їдальні», – розповідає Валентина Стадник.

Вирішення проблеми шкільної їдальні у Кам’янобрідській школі було нагальним питанням. Адже учні цієї школи та дошкільнята роками ходили харчуватися до пристосованої їдальні за 500 метрів від навчального закладу. І в дощ, і в холод, по засніженій вулиці. Цього року дітлахи вперше можуть пообідати у власній шкільній їдальні. Напередодні навчального року сюди придбали нову електричну плиту і витяжку.

У триповерховій школі Яблунівки, де теж встановлено нову котельню, навчається лише три учні-третьокласники. Однак школу у громаді вирішили не закривати.

«У цього навчального закладу є перспектива залишитися початковою школою. На її базі функціонує дитячий садочок, де перебуває 20 діток. Тож наступного року у яблунівській школі буде повноцінний перший клас. Загалом, ми ставимо за мету залишити початкову школу у кожному селі. Хоч автобуси і підвозять учнів до опорної школи у Бужанку, але зручніше коли маленька дитина навчається ближче до свого дому», – переконана Валентина Стадник.

Тож цього року дитячий садочок забезпечили сучасними меблями, сучасним обладнання. У школі відремонтували спортивний зал. Роблять все, щоб початкова ланка освітньої філії не поступалася молодшій школі опорного освітнього закладу.

«Закрити таку школу було б неправильно, – погоджується директор Центру фінансово-господарського та навчально-методичного забезпечення закладів освіти і культури Бужанської сільської ради Зоя Сінецька. – Ми сюди також плануємо перемістити бібліотеку, яка нині знаходиться у будинку культури, адже вона повинна бути ближче до дітей. Та й батьки, які сюди приходять зможуть нею скористуватися».

Щоб приміщення будівлі не пустували сюди перевели ФАП, планують обладнати приміщення для старостату. Нині вивчають питання облаштування на третьому поверсі денного відділення соціального центру для людей старшого віку. Тут для людей похилого віку планується відкрити курси, де навчатимуть користуватися гаджетами, робити оплату за комунальні послуги через Інтернет тощо.

У Бужанській ОТГ створили освітній центр, де працюють фахівці вузького профілю – логопед-дефектолог, соціальний педагог, психолог. Такі спеціалісти раз у тиждень виїжджають у сільські дитячі садочки та у філії шкіл і проводять з дітьми заняття.

«У нашій громаді 6 діток потребують інклюзивної освіти, одна з них – індивідуальної форми навчання. Тож плануємо створити у Бужанській ОТГ інклюзивно-ресурсний центр”, – розповідає Зоя Петрівна.

Для всіх учнів місцевих шкіл замовлені дидактичні матеріали, література. Окремо закуплені навчальні матеріали для діток з обмеженими освітніми потребами.

Дбають у громаді і за достойну оплату праці працівникам галузі освіти. У січні 2019 року на сесії сільської ради депутати виділили додаткові кошти на зарплату вихователям дошкільної групи, кухарям закладів освіти. Це дасть змогу цим фахівцям працювали повний робочий день. Раніше вони працювали лише до 15-00.

“Такий графік роботи батькам був дуже незручним. адже після обіду потрібно було відпрошуватися з роботи забирати дитину із дитячого садочку. Тепер дошкільні заклади працюють повний робочий день”, –  уточнює Зоя Сінецька.

Також вдалося вирішити проблему фінансування працівників галузі освіти при передачі закладів на баланс сільської ради. Влітку працівники освітніх закладів при виході із підпорядкування районного відділу освіти залишилися без зарплати і відпускних. Бужанська сільська рада не залишила людей буз фінансування – нарахували і виплатили відпускні і оздоровчі вчителям.

Бужанська громада активно розвиває спорт

Коли утворювалася громада, однією із проблем була недостатня спортивна інфраструктура.

Сьогодні на території громади відкрито Центр фізичного здоров’я населення, що розвиває активні види спорту – футбол, волейбол, баскетбол, планує відродити гандбол. У Центрі спортом займаються і дорослі, і діти.

«Через спорт громада реалізує ідею здорового способу життя та формування правильних пріоритетів у молоді та підростаючого покоління», – розповідає керівник Центру Сергі Корнієнко.

Він сам був ініціатором впорядкування стадіону колишнього цукрового заводу, який багато років заростав бур’яном. Сергій Корнієнко разом із працівниками місцевого комунального підприємства (керівник Віктор Ліксунов) навели там порядок і тепер тут проводять спортивні фестивалі і місцеві свята.

Нині у Бужанській ОТГ у громаді відновлюють спортивні майданчики та футбольні поля.

У с.Жабянка керівник ТОВ «Світанок» Володимир Попко за власні кошти зробив прекрасний спортивний майданчик із покращеним штучним покриттям. Тут можуть тренуватися спортивні команди із усіх сіл громади.

Такий підхід до спортивного питання приносить свої результати. Цього року спортсмени Бужанської сільради вибороли звання найспортивнішого села в районі, а команда волейболістів привезла кубок за ІІ місце у змаганнях, які проходили у Бершаді

«Наша землячка Олена Онокало – дефлімпійська чемпіонка з пляжного волейболу. На честь Олени Онокало ми започаткували проведення спортивного фестивалю. На нього з’їжджаються не лише спортсмени Черкащини, а й представники з інших областей України», – розповідає Валентина Стадник.

У Бужанській громаді уже створено місцевих 6 команд з волейболу. На базі Бужанської школи організований сучасний волейбольний майданчик.

«Плануємо розвивати і туристичний спорт. Уже закупили для Центру фізичного здоров’я населення триноги, казанки, інше спорядження для туризму. У цьому нам допомогли місцеві підприємці, зокрема керівник СТОВ «Відродження» Олексій Добротворський», – розповідає Валентина Володимирівна.

У Бужанські ОТГ почали наводити лад у медичній галузі

Первинна медична допомога у громаді надається Бужанською сільською лікарською амбулаторією загальної практики сімейної медицини та 5 ФАПами. Приміщення амбулаторії та ФАПів відремонтовані.

«У приміщенні амбулаторії ми зробили капітальний ремонт, провели воду, поміняли газовий на піролізний котел. Вивели каналізацію, поміняли вікна, двері. ТОВ «Бужанське» закупило сучасне стоматологічне обладнання. Тож тепер у нас працює лікар-стоматолог», – повідомила Валентина Стадник.

Ремонтували амбулаторію всі гуртом. Як уточнює сільська голова, методом співфінансування. Допомагали і місцеві підприємці, і навіть з кожного двору здавали кошти на ремонт місцевого медичного закладу.

Головний лікар амбулаторії, сімейний лікар Володимир Запорожець наголошує, що без допомоги сільської ради вони б не змогли нормально функціонувати. Бо хоч тут і працює кваліфікований медичний персонал, але матеріально-технічна база потребує оновлення.

Тут працює два лікарі – сімейний лікар і лікар-стоматолог – та дві медичні сестри. Функціонує лабораторія. А ось посади акушера і фельдшера залишаються вакантними. Щоб якось покращити матеріальне становище медичних працівників ФАПів, сільська рада доплачує 50% до зарплати сільських медиків. Також виділила кошти на інформатизацію.

За державною програмою Бужанська сільська амбулаторія незабаром отримає автомобіля швидкої допомоги.

Сьогодні постає проблема із функціонуванням на території Бужанської ОТГ аптеки. Єдина аптека знаходиться у підпорядкуванні «Фармації». Оскільки аптека є нерентабельною, то «Фармація» її збирається закрити.

«Хочемо звертатися до обласної ради, аби передали приміщення аптеки на наш баланс. Хочемо у цьому приміщенні організувати свою аптеку з нижчими цінами. Думаємо, що це нам вдасться», – розповідає Валентина Володимирівна.

Валентана Стадник: «Хочемо, аби Бужанська громада залишалася самостійною територіальною одиницею»

Ще багато можна писати про позитивні зміни, які вдалося зробити жителям Бужанської ОТГ за цей короткий період часу, коли вони стали самостійною територіальною одиницею. На території громади також відкрито автобусний маршрут, розпочато регулярний вивіз побутових відходів, відкрите власне комунальне підприємство «Добробут», яке впорядковує вулиці, ремонтує кладки, косить бур’яни тощо. Одним словом – робиться все, аби повсякденне життя мешканців громади було максимально зручним.

Валентина Стадник наголошує, що багато об’єктів зроблено завдяки співпраці громади і місцевих підприємців, які завжди охоче допомагають. Допомагають коштами орендарі землі – фермерське господарство «Джугліне», ТОВ «Світанок» (Володимир Попко), ТОВ «Епіцентр К», ТОВ «Черкаси –Агронива», ТОВ «Відродження» (Олексій Добротворський). Не стоять осторонь і готові прийти на допомогу місцеві фермерські господарства Євгена Головнича, Володимира Ткаченка, Івана Чернишука, Костянтина Борового, Тетяни Шкляр та інших.

«Ми вдячні їм за розуміння і підтримку у цей нелегкий період становлення громади. Окрім того, що вони справно платять податки у бюджет, ще й займають активну громадянську позицію і допомагають власними коштами», – розповідає Валентина Володимирівна.

Та найболючіше нині питання… існування самої громади. Адже останнім часом почали точитися розмови про приєднання Бужанської ОТГ до Лисянки. Жителі громади виступають проти такої ініціативи. Вони уже звикли брати відповідальність і вирішувати нагальні проблеми громади самостійно, бути господарями на власній території. Час показав, що Бужанська ОТГ є самодостатньою, вона може відродити і зміцнити села, покращити якість життя своїх жителів і стати успішною громадою Черкащини.

Від admin

Коментарі закриті.