На  базі старої станції переливання крові із обшарпаними станами та застарілим обладнанням приватна компанія хоче зробити сучасний центр (повна назва ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-Плазма»), який вже відкрили в Сумах та ще кількох містах України. Про це інформує ПроВсе.

Компанія «Біофарма» як інвестор готова вкласти у черкаську станцію переливання крові близько трьох мільйонів доларів США. Уже створений проєкт реконструкції із розставленим надсучасним обладнанням. Проте для початку робіт потрібен дозвіл депутатів Черкаської обласної ради.

Яким буде центр переливання крові

Уже сьогодні тут запроваджені нові технології забору та перевірки крові, змінилися підходи до співпраці з донорами. Якщо раніше родичі хворих мусили самостійно шукати донорів, доставляти їх до лікарень, оплачувати аналізи й навіть платити за донації. Тепер же пацієнти ні за що не платять, а кров замовляє лікарня і відразу отримує необхідну дозу.

Черкащанка Тетяна Горідько має хворого брата. Вже тривалий час жінка сама здає кров на тромбоцити й часто їй доводилося шукати донорів для свого брата.

– Ми з району, тому доводилося шукати близько 10-ти донорів, наймати автомобіль, везти їх до лікарні. Вони здавали аналізи і якщо двоє з 10-ти залишалися придатними для донації, то це вже добре. Потім я мусила оплатити їм обід, комусь оплачувала також донації, – розповідає черкащанка.

Із грудня 2018 року після приходу інвестора кров на станції тестується на ПЦР. Цей тест дозволяє виявити такі небезпечні захворювання, як гепатити В, С, ВІЛ/СНІД на ранніх стадіях. На інших аналізаторах гарантувати 100% виявлення хвороб не можливо.  До того ж із першого дня роботи «Черкаси-плазма» використовує одноразові розхідні матеріали: стерильні серветки, автоматичні скарифікатори, які просто неможливо використати повторно.

Приміром у Сумах, де вже відремонтований такий центр забору крові, безпека донорів та реципієнтів – на першому плані. У всі приміщення, де проходять аналізи, чи відбуваються якісь маніпуляції з кров’ю, мають доступ лише відповідні працівники центру, адже всі двері закриті на кодові замки.

Шлях донора

Спочатку донор заходить в хол і може зняти в гардеробі свій верхній одяг, також донор отримує бахіли. Потім відбувається реєстрація. Фельдшери-лаборанти обов’язково перевіряють оригінали документів донора (це робиться під час кожної донації людини). Потім фельдшер-лаборант робить клінічний аналіз крові. Береться кров із пальця одноразовим скарифікатором, перед цим фельдшер обов’язково обробляє руки спеціальним розчином. Коли ж аналізатор перевірить кров, то видає спеціальний чек, який вклеюють до карти людини. Якщо є відхилення, то терапевт проінформує донора, що йому потрібно без черги з’явитися до терапевта, якщо з аналізами все добре, то донор йде до терапевта на співбесіду, аби визначитися, яку дозу і що саме здаватиме. Після розмови з лікарем відбувається донація.

Під час кров’яної донації, людина лягає на зручне крісло і чекає завершення процедури, потім готову кров стерильно запаюють у пакети й відправляють на переробку.

Весь матеріал, який використовується під час донацій – одноразовий, що унеможливлює процес будь-якого зараження.

За кожну донацію людина може отримати кошти, або ж відмовитися від них, аби стати почесним донором та отримати певні пільги від держави.

650 мл плазми – 245 грн;

750 мл плазми – 283 грн;

800 мл плазми – 302 грн;

450 мл крові – 170 грн.

За словами працівників сумського центру крові, стабільна робота їхнього закладу унеможливить появу «чорних донорів». Тобто, якщо ви прийдете до лікаря і він попросить у вас певні кошти, а потім ще й скаже йти шукати донора, то маєте розуміти, що це незаконно. Ви ні за що платити не повинні, та й донора шукати теж.

Якщо Черкаський центр крові таки запрацює на повну, то пацієнти із 5-ти видів еритроцитів отримуватимуть найкращі – лейкофільтровані в додатковому розчині. Їх виготовляють у процесі додаткової фільтрації цільної крові через спеціальний фільтр. У лейкофільтрі затримуються зайві лейкоцити, які можуть переносити різноманітні хвороби, що небезпечно для життя тяжко хворого пацієнта. Виготовлення таких еритроцитів обходиться дорожче, але приватному підприємству це фінансово під силу.

Навіщо це інвестору

Компанія «Біофарма» має завод із виготовлення препаратів-імуномодуляторів типу «Альбумін» чи «Біовен». Такі препарати, зазвичай, призначають дітям з онкологією для підвищення імунітету. Знову ж таки це не означає, що кров, яку здаватимуть донори, обов’язково піде на завод і лікарням нічого не залишиться. Насправді такі центри крові спочатку забезпечують медичні заклади, а все що залишається – можуть продати на завод. Більше того, для виготовлення препаратів потрібна саме плазма, а цільна кров постачається лише до лікарень. Якщо людина проходить донацію за кошти, то вона може поцікавитися куди піде плазма та кров і в центрі нададуть усю інформацію стосовно цього.

До того ж українські препарати для підвищення імунітету в рази дешевші за ті, що продаються за кордоном і відповідно доступніші, бо їх не потрібно буде звідкись завозити.

 

Від admin

Коментарі закриті.