З 1 липня вводиться в дію система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Від 1 липня запроваджується ліцензування виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. До 1 липня Державне казначейство відкриє рахунки платникам акцизного податку, що включені до відповідного реєстру з реалізації пального або спирту етилового, пише Економіка сьогодення.

Для роботи в нових умовах платникам відповідного виду діяльності необхідно зареєструватися в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, зареєструвати акцизні склади і отримати ліцензії. А які займатимуться відповідною діяльністю з 1 липня – зареєструватися до початку діяльності як платники акцизного податку, зареєструвати акцизні склади, розпорядниками яких вони будуть і до початку діяльності отримати ліцензії.

Головне управління ДФС у Черкаській області підготувало для виробників та продавців пального короткий огляд законодавчих, нормативних документів за темою та наголошує на контрольні дати.   

25 травня – від дня опублікування в газеті «Урядовий кур’єр» №97 – набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 №408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового». Постановою затверджений Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Пункти 1-18, 45 Порядку діють з 25 травня, а 19-44 (про роботу електронних рахунків і системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового) – з 1 липня п.р. Посилання на документ:  https://is.gd/LXMoAQ 12 головних тез:

 1. Платники акцизного податку зобов’язані з 1 травня 2019 року до 1 червня 2019 року зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року (п.1 Порядку)
 1. Платники – юридичні особи та ФОП зобов’язані зареєструватися як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового (п.4 Порядку)
 1. Платники, які тільки з 1 липня 2019 року підпадатимуть під визначення платників акцизного податку з 16 до 20 липня 2019 року (включно) подають заявку на поповнення обсягів залишку пального станом на 1 липня 2019р. за кожним кодом пального згідно з УКТЗЕД та кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним для подальшого використання виключно для власного споживання або промислової переробки (п.45 Порядку)
 1. Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснює ДФС з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (п.5 Порядку)
 1. Для реєстрації платника акцизного податку заяву слід подати не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України/здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви. На підставі цієї заяви здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів такого платника. Заява подається до ДФС за основним місцем обліку з використанням засобів електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг. На заяву накладається кваліфікований електронний підпис керівника юридичної особи або уповноваженої особи, фізичної особи — підприємця або її представника. Датою і часом подання заяви є дата і час, зазначені першій квитанції (п.6 Порядку)
 1. Особа буде зареєстрованою як платник акцизного податку не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви. Виняток – неправильно подана заява, або допущені платником порушення. Про необхідність подання нової заяви ДФС одразу повідомить платника (п.7 Порядку)
 1. Платник може надіслати до ДФС (в електронній формі) запит для отримання витягу з реєстру платників та ДФС не пізніше наступного робочого дня після надходження запиту надішле такий витяг (п.8 Порядку)
 1. Датою реєстрації платника акцизного податку/акцизного складу є дата включення його до реєстру платників, але не раніше ніж 1 липня
  2019
  року. Не пізніше наступного робочого дня після включення особи до реєстру платників такому платнику акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (п.9 Порядку)
 1. При введенні нового акцизного складу розпорядник акцизного складу подає заяву з відміткою про реєстрацію акцизного складу. Після реєстрації такому акцизному складу автоматично присвоюється уніфікований номер, який є єдиним у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового і зберігається за акцизним складом до моменту анулювання його реєстрації. Номер є обов’язковим реквізитом акцизної накладної. Заява подається і для внесення змін у дані про акцизні склади, анулювання реєстрації акцизних складів, усунення розбіжностей або помилок у записах реєстру платників щодо акцизних складів (п.5, 11 Порядку).
 1. У разі анулювання реєстрації платника акцизного податку анулюється реєстрація всіх його акцизних складів. Про анулювання платника/складів та особливості повторної реєстрації платника та складів – у п.12-13 Порядку
 1. Електронний рахунок платника акцизного податку відкривається Казначейством на безоплатній основі без укладення договору, виключно на підставі відомостей, які надсилає Казначейству ДФС протягом одного робочого дня після внесення осіб до реєстру платників. Рахунки, відкриті в СЕАРП платникам акцизного податку 1 липня 2019 року, використовуватимуться в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового якщо платник зареєстрований у встановлені терміни у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Якщо він не зареєструється – рахунок буде закритий 23 липня 2019року (п.17-18 Порядку)
 1. Датою початку здійснення платником акцизного податку операцій з використанням електронного рахунка в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового є дата відкриття такого рахунка, але не раніше ніж 1 липня 2019 року (п.18 Порядку)

       За Постановою №408:

1) рахунки платників акцизного податку, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, відкриваються у Державній казначейській службі;

2) у товаросупровідних документах на пальне обсяги пального відображаються виробниками пального в кілограмах і літрах, приведених до температури 15°C;

3) у товаросупровідних документах на спирт етиловий обсяги спирту етилового відображаються виробниками спирту етилового в декалітрах і в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20°C;

4) зазначені вище товаросупровідні документи, подаються суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності під час митного оформлення пального або спирту етилового до контролюючих органів.

На сьогодні система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового не працює. Про початок її роботи та будь-які зміни за темою повідомлятимемо оперативно.

       Про ліцензування діяльності суб’єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним

       Таке ліцензування здійснюватиметься починаючи з 1 липня 2019 року за Законом України №2628-VIII, який вніс зокрема зміни до закону, що визначає зокрема порядок ліцензування виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі окремими підакцизними товарами (Закон України №481 із змінами і доповненнями). Цей закон від 1 липня 2019 року називатиметься Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»:  https://is.gd/d5EoKD (перегляд редакції від 01.07.2019).

       Головна інформація для отримувачів ліцензій

 1. Річна плата за ліцензію на право зберігання пального становить 780 гривень на кожне місце зберігання пального, на право роздрібної торгівлі пальним – 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. Ліцензія видається терміном на п’ять років.
 1. Не потрібна ліцензія на право зберігання пального на місця зберігання пального, що використовуються (стаття 15 Закону України №481):

підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;

суб’єктами господарювання для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

       Також без ліцензії можна зберігати пальне  в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії (стаття 15 Закону України №481). 

 1. Перш, ніж звертатися за отриманням ліцензії, варто переконатися щодо наявності в реєстраційних даних платника КВЕД:

– 46.71., 46.12 – для отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним;

– 35.21., 20.11.,20.59.,19.20 – для отримання ліцензії на право виробництва пального;

– 47.30 – для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

 1. Для отримання ліцензії платнику слід звернутися до ДФС за місцем здійснення відповідної діяльності з заявою, підтверджувальним документом про внесення річної плати за ліцензію та документами, визначеними Законом України №481.
 1. Термін видачі ліцензії або рішення про відмову в її видачі – не пізніше 20 календарних днів з дня одержання заяви та документів.
 1. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
 1. Перелік документів для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, завірені заявником копії яких подаються разом із заявою:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об’єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об’єкта або акт готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

 1. У разі якщо будь-які з документів видані (оформлені) іншій особі – не заявнику, заявникові крім того слід подати документи, що підтверджують його право на використання відповідного об’єкта. Копії документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
 1. Тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб’єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об’єкта або акта готовності об’єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об’єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об’єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.
 1. Перелік рахунків для оплати ліцензій платники Черкаської області можуть завантажити на субсайті ДФС в області (розділ «Бюджетні рахунки») або переглянути у центрах обслуговування платників.

Радимо платникам – продавцям пального та які планують продавати пальне готуватися до змін з 1 липня 2019 року.

Переглянути визначення платників акцизного податку з 1 липня 2019 року: https://is.gd/nvn64h Вказане питання – відповідь з сервісу «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» (категорія 116.01 набрати «Хто є платниками акцизного податку з 01.07.2019?»); перейти на ресурс можна з головної сторінки офіційного веб-порталу ДФС

Переглянути визначення реалізації пального з  1 липня 2019 рокуhttps://is.gd/cRkT48 Вказане питання – відповідь з сервісу «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» (категорія 116.13.02 набрати «Що вважається реалізацією пального з 01.07.2019?»).

Про акцизний склад з 1 липня 2019 року: питання – відповідь з сервісу «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» (категорія 116.11 набрати «Що є акцизним складом/акцизним складом пересувним з 01.07.2019?» та «Хто є розпорядником акцизного складу/акцизного складу пересувного з 01.07.2019?»)

Переглянути вимоги до обов’язкових реквізитів в акцизній накладній: http://ck.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/377723.html  Вказане питання – відповідь з сервісу «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» (категорія 116.13.03 набрати «Які реквізити обов’язково повинні зазначатися в акцизній накладній з 01.07.2019?»); перейти на ресурс можна з головної сторінки офіційного веб-порталу ДФС

Від admin

Коментарі закриті.