Розумне економічне зростання, залучення інноваційних наукових відкриттів, врахування сучасних потреб бізнесу й особливостей регіону – ці та інші складові має враховувати Стратегія розвитку області на 2021-2027 рр. До роботи над нею залучатимуть науковців, бізнес, владу та громадськість. Все – з урахуванням smart-спеціалізації. Про роботу над Стратегією розвитку області та вимоги до неї говорили на прес-конференції у Черкаському центрі розвитку місцевого самоврядування, інформує Черкаська ОДА.

Працюватимуть над цим стратегічним документом у межах року. І вже в січні 2020 року з її урахуванням громади подаватимуть розвиткові проекти, які фінансуватимуться коштом ДФРР та з інших джерел. Smart-спеціалізація дозволить розраховувати й на певні фондові кошти ЄС.

– Перед нами зараз стоїть відповідальне завдання – напрацювати Стратегію розвитку Черкаської області на 2021-2027 роки, а також Плани її реалізації, яких буде два, – каже заступник директора Департаменту регіонального розвитку облдержадміністрації Сергій Даниленко. – Нині маємо нові виклики, завдання та вимоги до розробки цього документу. Крім того, у 2019 році Мінрегіон також розроблятиме Державну стратегію регіонального розвитку. Її ми також маємо враховувати під час роботи над нашим документом. Це буде своєрідним викликом для нас.

Працюючи над нині діючою Стратегією-2020, в області змогли уникнути поширених помилок, хоча й працювали над нею уперше. Тож наразі цей документ – у когорті кращих Стратегій розвитку в Україні, зазначає посадовець. Цього вдалося досягти завдяки широкому інформуванню населення та залучення до роботи усіх зацікавлених сторін: громадськості, навчальних закладів, бізнесу.

– Той досвід, який ми мали вже, також поширимо і на розробку Стратегії-2027, – додав він. – Будемо детально про все інформувати і, за бажання сторін, активно долучатимемо їх до роботи. Приміром, попереднього разу до робочої групи входило майже 200 учасників. Певен, що і зараз їх буде не менше, адже є резонанс і бажання працювати у цьому напрямку. Важливу роль відіграватимуть й Агенція регіонального розвитку, і Черкаський центр розвитку місцевого самоврядування, яких ми залучали до роботи над Планом реалізації Стратегії на 2018-2020 роки, а основну координаційну роботу візьме на себе Департамент. Маємо команду Департамент, Агенція, Центр, яку позитивно відзначають і на всеукраїнському рівні, як одну з найкращих.

Детальніше про розробку Стратегії розвитку Черкаської області, нові виклики та вимоги дивіться у презентації.

Цього року при розробці регіональних Стратегій розвитку до 2027 року в Україні враховуватимуть smart-спеціалізацію. До слова, перші кроки із запровадження smart-спеціалізації в області почали втілювати ще рік тому. Нині ж Черкащина серед пілотних регіонів України, де упроваджують таку інноваційну систему розумних рішень, яку вже з десяток років використовує Євросоюз, аби активізувати зміни в економіках своїх регіонів.

Розробляючи Стратегію, учасники процесу враховуватимуть новітні тенденції, які мають вплив на розвиток територій та громад. Це насамперед нові технології, урбанізація, трудова міграція, ріст конкуренції між регіонами, збільшення частки публічних коштів, доступних на конкурсній основі та ін. Інакше, напрацювавши неякісний документ, є висока імовірність відтоку жителів, втрати бізнесових переваг, конкурентних позицій регіону.

Такі тенденції притаманні й країнам Європи. Вони й зумовили виникнення smart-спеціалізації, оскільки підходи, який використовували раніше, вже не давали очікуваного результату, зазначає радник з питань регіонального розвитку Черкаського ЦРМС Григорій Перерва. ЄС зацікавлений, щоб збалансувати усі регіони між собою. Тому тут вирішили перейти до smart-спеціалізації.

– Smart-спеціалізація – це спеціалізація розвитку економік, орієнтованих на інноваційність, – пояснює фахівець. – Це максимально повне упровадження наукових досягнень, тісно підкріплених розвитком промислового, сільськогосподарського та економічного комплексу конкретного регіону, його можливостями, ресурсами. І за рахунок цього – розвиватися, створюючи щось унікальне. З одного боку вирізняючись з-поміж інших, з іншого – роблячи це у тісній кооперації з іншими регіонами.

Загалом оцінка впливу smart-спеціалізації визначається за двома позиціями: співпраця або кооперація між регіонами і зростання валового регіонального продукту, наголосив фахівець. Найбільший ефект вона у підсумку дала у країнах Східної Європи, тобто у тих регіонах, які відставали. Зрозуміло, додає радник, це повністю не вирішило питання, втім дало змогу вирівняти ситуацію і стати конкурентами таким країнам як Німеччина чи Франція.

– Якщо ми правильно підготуємо необхідні документи, то можемо розраховувати на такий же позитивний результат, який уже отримала Центральна та Східна Європа, – зауважив Григорій Перерва. – Звісно, європейці набили багато гуль, працюють перші роки зі smart-спеціалізацією. І ми не оминемо цього. Втім без неї ніхто не матиме доступу до коштів структурних фондів. Цими коштами зараз переважно користуються європейці. Для того, щоб ми могли це зробити, треба мати програми, підготовані на рівні smart-спеціалізації. Тому підготовка нашої Стратегії з урахуванням smart є не тільки вимогою європейського законодавства, а важливою можливістю долучитися до великих коштів ЄС.Основноюж умовою підготовки smart-спеціалізації є спільна робота над нею громади, влади, бізнесу та науки. У такому поєднанні зусиль і потреб – сутність smart-спеціалізації.

Детальніше про підготовку стратегій розвитку Черкаської області на період до 2027 року з урахуванням smart-спеціалізації дивіться тут.

Дорожню карту підготовки Стратегії розвитку області з урахуванням smart-спеціалізації присутнім представила директор Черкаської агенції регіонального розвитку Любов Ропало.Також додала, що важливо регіону визначити свої конкурентні переваги, аби надалі реалізовувати у цьому напрямку розвиткові проекти, залучати бізнес.

– Зараз порядок денний регіонального розвитку Євросоюзу спрямований на стале, розумне та інклюзивне, тобто включене, зростання, – пояснює директорка АРР. – Зараз говоримо про smart-спеціалізацію, як про розумне використання своїх ресурсів.

Детальніше про етапи розробки Стратегії розвитку області до 2027 року та Плану реалізації Стратегії на 2021-2023 рр дивіться тут.

На завершення зустрічі, директор Черкаського ВП ЦРМС Сергій Слинько зауважив, що ОТГ області й надалі допомагатимуть з роботою над власними Стратегіями розвитку. Їх розроблятимуть з урахуванням обласної Стратегії розвитку.

Додамо, якщо у вас виникли питання або ви бажаєте долучитися до роботи над Стратегією розвитку на 2021-2027 роки, то ви можете звернутисядо Департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА. Контактна особа – Кучевський Антон Андрійович, тел. (0472) 33-55-96, електронна адреса – ter-plan@drr-ck.gov.ua.

 

Від Author 2

Коментарі закриті.