На новорічні та різдвяні свята хочу поїхати з донькою за кордон до мами, яка проживає в Іспанії майже 16 років. Для цього необхідна згода батька дитини, з яким ми розлучені, аліменти він не платить, не допомагає виховувати доньку, ще й відмовляється надати нотаріальну згоду на виїзд дитини за кордон, – скаржиться 30-річна Вікторія Новикова, жителька Тальнівського району. – Я чула, що є якісь умови для виїзду з дитиною за кордон без згоди батька. Чи це можливо?

З цим запитанням ми звернулися до Лілії Татусь, спеціаліста Тальнівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.

– Звертаю вашу увагу на те, що ці правила стосуються лише тих дітей, які проживають у неповних сім’ях. Для всіх інших наявність нотаріально засвідченого дозволу є обов’язковою, – наголошує пані Лілія.

– Як регулюється тимчасовий виїзд дитини за кордон при наявності боргу зі сплати аліментів?

– Безперешкодно тимчасово поїхати з дитиною в іншу країну тому з батьків, який проживає з дитиною, можна, якщо інший з батьків має заборгованість з аліментів 4 місяці. А для дітей з інвалідністю та тяжкохворих дітей цей строк скорочено до 3 місяців.

Для цього потрібно звернутися до органів державної виконавчої служби Мін’юсту або приватного виконавця, щоб отримати довідку про наявність в іншого з батьків заборгованості зі сплати аліментів.

При перетині державного кордону України необхідно пред’явити довідку про наявність заборгованості у другого з батьків зі сплати аліментів. Якщо мова йде про борг для утримання тяжкохворої дитини, то необхідно подати також документ, що підтверджує хворобу дитини або її інвалідність.

Ці норми стосуються усіх поїздок, навіть тих, тривалість яких перевищує 1 місяць.

– Чи можна тимчасово виїхати з дитиною без дозволу другого з батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів?

– Вивезти дитину за кордон для подорожі або навчання може лише матір чи батько, яка не перешкоджає другому з батьків бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки. За виконання цієї умови достатньо поінформувати рекомендованим листом другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини, якщо його місце проживання відомо. У листі має бути зазначена мета поїздки, куди їде дитина, а також на який термін покидає територію України.

При перетині кордону України прикордоннику необхідно пред’явити рішення суду або органу опіки про визначення місця проживання дитини та документи, які підтверджують мету виїзду та строк перебування за кордоном.

Важливо вчасно повернутися до України з дитиною строком до 1 місяця з дати виїзду.

– Як поїхати з дитиною за кордон тому з батьків, хто проживає окремо від дитини?

– Для того, щоб скористатися правом поїздки з малюком за кордон той з батьків, який проживає окремо від дитини, повинен належно виконувати батьківські обов’язки і, що найголовніше, не мати заборгованості зі сплати аліментів.

Для цього потрібно звернутися з рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за межі України.

У разі ненадання тим з батьків, який проживає з дитиною, у 10-денний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон, потрібно звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон БЕЗ згоди другого з батьків.

При перетині державного кордону України пред’явити нотаріально посвідчену згоду другого з батьків або рішення суду про дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

Важливо вчасно повернутися до України з дитиною у строк, передбачений згодою або рішенням суду.

– Яке покарання за порушення строку вивезення дитини?

– За умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність – штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Окрім цього, такі батько чи матір втратять на рік право виїзду за кордон з дитиною, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.

Завдяки пакету законів «Чужих Дітей Не Буває» діти мають можливість безперешкодно виїхати за кордон для подорожей, лікування, спортивних змагань та навчання, – повідомляють на сайті міністерства Юстиції України.

За інформацією “Вісті Черкащини

Від Author 2

Коментарі закриті.