Часто при виході на пенсію виникають питання стосовно стажу. Найбільше цікавить, чи поняття «трудовий стаж» відповідає поняттю «страховий стаж», яке з’явилося в Україні з 1 січня 2004 року.

За роз’ясненням звернулись до начальника Тальнівського відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду Наталії Толдонової:

– Щоб робочий місяць зарахували до страхового стажу, сума внеску до Пенсійного фонду повинна бути не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (тобто на даний момент не менше 819 грн). Якщо ж людина працювала на половину мінімальної зарплати, тоді страховий стаж буде нараховуватися не за місяць, а тільки за ті дні, за які було сплачено страхові внески. У такому разі Пенсійний фонд пропонує «докупити» решту днів, щоб рахувався місяць, – пояснює Наталія Вікторівна. – До страхового стажу також входить відпустка по догляду за дитиною, строкова служба в армії, підприємницька діяльність. Якщо ви навчалися у вищому навчальному закладі до 2004 року, цей період автоматично зарахується в трудовий і страховий стаж. А ось всі, хто учився пізніше, таких привілеїв не отримають. Варто зазначити, що весь трудовий стаж, який був отриманий до 1 січня 2004 року, зараховується як страховий.

За фактом,страховий стаж залежить не від кількості відпрацьованих днів або місяців, а від того, чи була сплачена потрібна сума внесків до Пенсійного фонду, яка знімається з заробітної плати при офіційному працевлаштуванні.

– Як визначається мінімальний розмір пенсії ?

З 1 січня 2018 року для виходу на пенсію у 60 років мінімальний страховий стаж складає 25 років, який щорічно збільшуватиметься на 1 рік і у 2028 році сягне 35 років.

Як відомо, законом встановлено, що до страхового стажу, починаючи з 1 січня 2004 року зараховуються періоди, за які сплачено страхові внески не менше мінімального розміру.

Отже, з 01.01.2018 мінімальна зарплата становила 3723 гривні. Мінімальний страховий внесок за 22% ставкою ЄСВ (819,06 грн.) З урахуванням коефіцієнта, який застосовується при одноразовій сплаті за попередній період (за 1 рік – 2) дорівнює 1638,12 грн.

Таким чином, сума, яку необхідно у 2018 році сплатити за купівлю одного року стажу становить 19657,44 грн (12 місяців по 1638,12 грн).

Якщо ж особа досягає пенсійного віку 16.12.2019 року і, за попередніми підрахунками, їй не вистачатиме 12 місяців страхового стажу, можна укласти договір на період з 01.12.2018 по 30.11.2019 року і сплачувати за кожен місяць 819,06 грн, тобто без застосування коефіцієнта 2.

Зверніть увагу, що через підвищення мінімальної заробітної плати, розмір оплати за кожен куплений рік страхового стажу буде збільшуватися.

– На даний час гостро стоїть питання нестачі стажу у людей, які звертаються за оформленням пенсії. А все через те, що підприємства-боржники не сплачували внески, або недобросовісний роботодавець офіційно не влаштував робітника, навіть не повідомивши його про це. Можуть бути і бухгалтерські помилки. Усе це призводить до того, що не зарахується страховий стаж. Люди приходять оформлятися, і виявляється, що не вистачає місяців а то й років для оформлення пенсії, – коментує Наталія Толдонова.

Купити стаж не складно – головне правильно розрахувати скільки років необхідно, щоб мати можливість отримувати пенсію. Визначитися з кількістю відсутнього стажу допоможуть співробітники Пенсійного фонду при проведенні попередньої оцінки документів. Також провести обчислення можна самостійно, за допомогою програми «Пенсійний калькулятор». Крім того, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду у розділі «Дані з реєстру застрахованих осіб», громадяни мають змогу, не виходячи з дому, отримати про себе відомості з Реєстру застрахованих осіб. Щоб зайти на веб-портал, треба підійти з паспортом і кодом у Пенсійний фонд і зареєструватись.

За інформацією “Вісті Черкащини“.

Від Author 2

Коментарі закриті.