Питання щодо сприяння зайнятості осіб з інвалідністю є одним із ключових завдань у роботі соціальних інституцій області. З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю, який відзначається в Україні і в усьому світі, у конференц-залі Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації відбулася зустріч представників ОДА, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, служби зайнятості, обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, профспілок та громадських організацій, що опікуються проблемами осіб з інвалідністю. Від обласної служби зайнятості участь у заході взяла заступник директора Черкаського обласного центру зайнятості Марина Сорокіна.

Під час свого виступу вона наголосила, що вже гарною традицією стало проведення щороку Всеукраїнської Декади зайнятості для людей з особливими потребами. Служба зайнятості спільно з соціальними партнерами та роботодавцями, проводить відповідні заходи, а саме: «круглі столи», ярмарки вакансій, дні відкритих дверей, інформаційно-консультаційні заходи, тематичні семінари, тренінги тощо. У ході таких заходів люди з інвалідністю мають можливість отримати інформацію про послуги служби зайнятості, впроваджені нові сервіси в її роботі, зокрема використання відеорезюме, відеопрезентацій вакансій, он-лайн співбесід та комунікацій з безробітними через соціальні мережі, електронні кабінети.

«Досвід роботи з такими людьми показує, що їм необхідний посилений соціальний захист і створення особливих умов, для успішної інтеграції у суспільстві. Адже прагнення знайти роботу та бажання бути повноцінним членом суспільства вже свідчать про активну життєву позицію цих людей. Робота служби зайнятості з людьми з особливим потребами побудована на індивідуальному підході до вирішення їх питань, з якими вони звертаються до служби. Саме від мети звернення залежить вибір послуг, що фахівці їм пропонують – це може бути отримання загальної інформації щодо працевлаштування, навичок для самостійного пошуку роботи, допомоги у реалізації власних бізнес-ідей та виборі підходящої професії тощо», – підкреслила Марина Сорокіна.

З початку 2018 року послугами Черкаської обласної служби зайнятості користувалося майже 2,4 тис. осіб з інвалідністю, з них 111 осіб – це демобілізовані учасники антитерористичної операції, які отримали інвалідність під час бойових дій, 408 осіб з числа молоді у віці до 35 років, 21 випускник закладу вищої освіти та 2 особи з числа випускників професійно-технічної освіти.

За сприяння служби зайнятості роботу отримали 684 особи, з них 24 учасники АТО, 109 осіб – молодь у віці до 35 років, 4 випускники закладів вищої освіти, 11 осіб розпочали підприємницьку діяльність.

За словами заступника директора, працевлаштування – це лише частина послуг, які можуть отримати в службі зайнятості люди з особливими потребами. Окрім пошуку підходящої роботи, їм також  пропонують послуги з професійного навчання. А у випадку, якщо особа ще не визначилася щодо майбутньої професії, або бажає взагалі змінити галузь діяльності, є можливість пройти спеціальні профорієнтаційні тести та отримати фахову консультацію щодо визначення професійного спрямування.

Протягом січня-листопада 2018 року 228 людей з особливими потребами проходили професійне навчання за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. З них 194 особи, які вже завершили навчання, працевлаштовані.

Для прискорення адаптації на ринку праці людей з особливими потребами їм надаються профорієнтаційні послуги. На сьогодні 99,5 % осіб даної категорії отримали такі послуги. З  метою ознайомлення їх з перспективами зайнятості на Черкащині, соціальними послугами, що надає служба зайнятості, щодо сприяння у самореалізації в професійній галузі та побудови власної стратегії пошуку роботи, проведено 104 інформаційно-консультаційні заходи за участю 1 246 таких осіб.

Для того, щоб не тільки реалізувати власний трудовий потенціал та ознайомитися зі специфікою роботи на підприємстві, а й зробити перший крок до  працевлаштування на постійне місце роботи, у людей з особливими потребами є можливість брати участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Цьогоріч 619 осіб долучилися до участі у таких видах робіт.

Для підвищення якості соціальних послуг для людей з особливими потребами в усіх центрах зайнятості та філіях регіону обладнано відповідні інформаційні куточки, де створено умови для самостійної роботи з інформаційними матеріалами, а також є можливість вільного доступу до Інтернет ресурсів, що дозволяє оперативно знайти інформацію про вільні робочі місця та вакантні посади не лише в межах регіону, але й по всій Україні.

Окрему увагу Марина Сорокіна звернула на те, що з метою ефективного сприяння працевлаштуванню людей з особливими потребами обласна служба тісно співпрацює з громадськими організаціями, що опікуються такими людьми. Протягом поточного року представники служби зайнятості неодноразово приймали участь у спільних заходах з Черкаською обласною всеукраїнською організацією інвалідів «Союз організації інвалідів України» та Всеукраїнською громадською організацією інвалідів «Гармонія». Під час таких заходів розглядалися питання професійної реабілітації, розвитку системи зайнятості людей з особливими потребами.

Одним із таких прикладів є восьмирічна співпраця Черкаського міського центру зайнятості з громадською організацією «Спілка батьків молоді з інвалідністю «Перспектива». Співпраця з міським центром зайнятості полягає в підборі працівників з числа зареєстрованих безробітних на громадські роботи, під час яких безробітні допомагають налагодити повсякденний побут дітей з інвалідністю, вчать спілкуватися, супроводжують їх на культурно-масові заходи міста, допомагають розкрити свої таланти. У реабілітаційному центрі, який функціонує при громадській організації, діє творча студія «Рампа», в якій вихованці розвивають свої акторські здібності та естетичний смак до прекрасного.

Протягом 2018 року між службою зайнятості і організацією «Спілка батьків молоді з інвалідністю «Перспектива» було заключено договір про участь 47 безробітних у громадських роботах. Фінансування таких робіт було здійснено пропорційно за рахунок коштів місцевих бюджетів та коштів Фонду у сумі 93 тис.111 грн.

Окрім того у 2016 році був підписаний строковий трудовий договір з внутрішньо переміщеною особою Ігорем Нестеренком, який був працевлаштований за направленням міського центру зайнятості, до спілки на посаду «соціальний працівник».

Співпраця міського центру зайнятості щодо направлення безробітних для участі в громадських роботах та роботах тимчасового характеру також налагоджена з Черкаським учбово-виробничим підприємством українського товариства сліпих «УТОС», благодійними організаціями «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та «Від серця до серця». Упродовж 2018 року між центром та організаціями  було заключено 5 договорів про участь 74 безробітних у громадських роботах, використано коштів у сумі 152,89 тис. грн.

Показовими прикладами співпраці обласної служби зайнятості з роботодавцями у напрямку працевлаштування людей з особливими потребами є – Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, підприємства «Ременерго», Звенигродський будинок інтернат для престарілих та інвалідів, «Центренерго», «ЧЕРКАСИТАРА», ТОВ «Агровіт» і «Фаворит-2020», Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Рух за рівні можливості». Протягом 2018 року на підприємства міста Черкас за підтримки спеціалістів центру зайнятості було працевлаштовано 509 осіб  з інвалідністю, щодо 453 таких осіб ще протягом року здійснюється індивідуальний супровід фахівців для успішного їх закріплення на робочому місці.

«Налагоджена співпраця обласної служби зайнятості і з медико-соціальною експертною та лікарсько-консультаційною комісіями. Саме під час проходження медичної експертизи, при формуванні Індивідуальної програми реабілітації, людина з особливими потребами отримує кваліфіковану профорієнтаційну консультацію спеціаліста служби зайнятості та письмові рекомендації щодо напряму подальшої професійної діяльності та працевлаштування. Продовжується співпраця і з центрами професійної реабілітації інвалідів щодо навчання та подальшого працевлаштування людей з особливими потребами. У разі отримання повідомлення про випускників центру в обов’язковому порядку проводиться попередньо підготовча робота з керівниками підприємств щодо вирішення питань їх працевлаштування», – підкреслила заступник директора.

Фахівці служби зайнятості спільно з соціальними партнерами і надалі докладатимуть максимум зусиль, щоб допомогти у працевлаштуванні людям з особливими потребами та не залишити їх наодинці зі своїми проблемами.

За інформацією відділу організаційно-інформаційної роботи та архівної справи ОЦЗ.

 

Від Author 2

Коментарі закриті.