Норми харчування дітей у ДНЗ регулюються спільним наказом Міносвіти та МОЗ «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах». Там прописані норми калорійності: сніданок – 25%, обід – 35%, підвечірок і вечеря – по 20%. Об’єм порції для дітей різного віку. Також інструкція передбачає, що діти повинні 4 рази в тиждень їсти м`ясні страви, сирні та рибні – 2-3 рази.

На практиці місцеві садочки вже кілька місяців отримують лише куряче м’ясо, сирні страви у меню один раз на тиждень, а фрукти, соки відсутні, навіть у сезон дешевих яблук. В одному з ДНЗ для приготування їжі воду використовують з крану, хоч там стоїть система фільтрації, але давно не замінювали очисні фільтри, діти вживають кип’ячену воду, а не фільтровану, сертифіковану, як запевняють у відділі освіти. Інший садочок використовує воду з напірної башти районної лікарні, але перед тим, керівництво отримало дозвіл санстанції.

– Організатором харчування по усіх дитячих закладах міста Тального та сіл Соколівочка, Червоне є місцевий відділ освіти. Постачальники проходять тендер. Хто пропонує менші ціни, той і виграє, але обов’язково перевіряємо ліцензії та сертифікати якості на продукти. Закупівельні ціни прописуємо в договорі з урахуванням того, що вони можуть змінюватись протягом року. Більшу ціну ніхто поставити вже не зможе, бо це буде порушенням угоди, – інформує Раїса Карман, начальник відділу освіти, молоді та спорту Тальнівської міської ради.

На закупівлю харчів для шкіл та дошкільних закладів із міського бюджету цьогоріч витратили 924 тис. 272 грн. За ці кошти купляли різноманітну продукцію: крупи, картоплю, м`ясо, овочі, молочні продукти, сири. Детальніше переглянути закупівлю продуктів харчування можна на порталі prozorro.gov.ua. Для цього потрібно прописати тендери і вказати – відділ освіти молоді та спорту Тальнівської міської ради.

Для місцевих ДНЗ продукти харчування поставляють: ПП Костенко (риба, м’ясо курки, свинина, сметана, масло вершкове, крупи, макарони, кавовий напій, чай, дріжджі, печиво, спеції, картопля, овочі, фрукти), Черкаська регіональна продовольча компанія (яйця, цукор, ковбаса), СФГ Дружба-2 С. Тульчинського (молоко свіже пастеризоване, сир кисломолочний), ПП О. Назаренко (олія соняшникова), ПП Є. Анохіна (олія рафінована), ПП М. Семенюк (хлібобулочні вироби).

Щоденне меню в садочках складають на нараді спільно з медичними сестрами навчальних закладів. Враховують законодавчі норми та батьківські побажання.

– Одні люблять молочне, інші ні, але в нас є прописано, що потрібно видати норму споживання дитині. Так само з м’ясом: одні курку їдять, інші – свинину, не можемо не дати. Скажу вам відверто, норм ми не дотримуємось, якби вони виконувались в повному обсязі, то вартість харчування зросла б в 4 рази, – каже Карман.

На сьогодні вартість харчування в садочках на одну дитину сягає 20 грн. Місцева влада з бюджету оплачує 40% від загальної суми, інші 60% – батьки. В селах навпаки. Пільгові категорії: діти учасників АТО, сироти, позбавлені батьківського піклування, інваліди, малозабезпечені харчуються безкоштовно. Багатодітні сім’ї платять половину вартості.

– В осінньо-зимовий період дитяче меню повинне містити фрукти. В дітей між сніданком і обідом повинно бути яблуко, – запевняють у відділі освіти.

На практиці в садочках їх зараз немає. Дитсадкові медсестри говорять, що у відділі освіти обіцяли протягом 2 тижнів завезти яблука. Ціна за кілограм у договорі сягає 10 грн, у магазині та на ринку їх можна придбати від 5-8 за кг. Оптові партії набагато дешевші.

– Меню в усіх садочках однакове, але є певні зміни. За калорійність та повноцінність відповідають медичні сестри. Воду беремо очищену з фільтрів на приготування їжі. Для пиття є сертифікована з кулера, закупили в усі садочки. Також щоквартально кухні перевіряє санстанція, можуть прийти будь-коли без попередження. Батьки теж можуть потрапити на кухню, але при наявності санітарної книжки, спеціального одягу, та попередньо написаної заяви у відділі освіти з дозволом на відвідування кухні ДНЗ, – говорить Раїса Карман.

Якщо у вашої дитини алергія на певні продукти, потрібно заключення від лікаря. Потім медична сестра в дитсадку врахує дитину в список на дієтичне харчування. «Свою їжу» з дому в ДНЗ приносити забороняється. Усі батьки мають право на отримання інформації про те, чим годують їхніх дітей у дитсадках та інших освітніх закладах. Це гарантує закон «Про доступ до публічної інформації» та Конституція України. Таку інформацію вам мають надати протягом 48 годин.

Тальнівчанка, 39-річна Лариса, прізвище називати відмовляється, водить в місцевий садочок двох діток, харчуванням задоволена, бо не завжди вдома має можливість дати дитині м’ясну котлету. Синів виховує сама, зароблених коштів ледь вистачає на прожиття.

– Хотілося б, щоб м’яса давали дітям більше, бо що ж то за наїдок – каша і салат? Хоч рано і даю снідати, але ж діти у садочку весь день, забираю лише в 17.30. Треба щоб дошкільнят харчували ситніше, особливо після обіду, – пише нам у мережі Фейсбук.

За інформацією “Вісті Черкащини“.

Від Author 2

Коментарі закриті.