Закінчується весняна посівна кампанія, для проведення якої, за підрахунками спеціалістів, Черкаським аграріям необхідно було близько 2 млрд.грн. Реально на початок посівної сільгосппідприємства області були забезпечені засобами на 1,8 млрд. грн.

– Коштів недостатньо, – коментує ситуацію голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Черкащини, заслужений працівник сільського господарства України Сергій Стецюк. – Адже багато грошей затрачається на закупівлю матеріальних ресурсів, на виплати за паї. Та й фінансові потреби можна розраховувати по-різному. Було б більше грошей, то й технології були б інші. На мою, думку, не вистачає третини необхідних коштів. У багатьох господарствах не вистачає грошей для пересіву. Пальне подорожчало. Не вистачає добрив. Якщо азотними на Україні забезпечені, то калійних і фосфорних, які виробляються за кордоном або на імпортній сировині, не вистачає.

Обмаль коштів і для закупівлі сільгосптехніки, яка постійно дорожчає. Тож доводиться фермерам задовольнятись ремонтом старої техніки.

– Трактор МТЗ-80 уже до 200 тис. грн. коштує, – наводить приклад Сергій Стецюк. – Щоб обновити парк, необхідно в один рік кошти за всю вирощену продукцію відправити лише на закупівлю сільгосптехніки. Тож активної закупки техніки у фермерських господарствах області не спостерігається…

Брак коштів не дозволяє втілити в реальність і бажання керівника фермерського господарства «Ранок», що у Смілянському районі, Катерини Артеменко придбати необхідний для сільгоспробіт комбайн «John Deere» (Джон дір).

У багатьох фермерів сьогодні не вистачає коштів на оновлення сортів. ФГ «Ранок» цього року спромоглося закупити у Кіровоградському інституті агропромислового виробництва новий сорт сої. Але небагато – ним вистачить засіяти лише 5 гектарів для проби…

У кого з аграріїв власних заощаджень не вистачає, то змушений буде звертатися до банків за позикою. Для багатьох фермерів це додаткові незручності. Бо окрім того, що банківське кредитування надто дороге задоволення для фермера, то ще й не завжди доступне. Як повідомив голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Черкащини Сергій Стецюк, не всі банки готові кредитувати сільгоспвиробників. Лише 7 банків розробили відповідну програму кредитування. Інші вичікують. Адже для банків фермери – невигідні позичальники.

До цього всього оформлення банківського кредиту відбирає чимало дорогоцінного часу у сільгоспвиробника.

– Дуже багато документів необхідно зібрати, зробити зі спеціалістами розрахунки, описати майно тощо, – поспішаючи до банку, розповідала фермер с.Дубіївки Черкаського району Ольга Бичик. – Процедура оформлення кредиту дуже складна, займає багато часу…

Голова асоціації фермерів Лисянщини Олександр Пухир переконаний, що кредит взяти не проблема. Очолюване ним фермерське господарство «ПрестижАгро-Люкс», що у Лисянському районі, добре себе зарекомендувало у питанні повернення кредитів. Тому місцеві банки завжди ідуть на зустріч.

– Щоправда відсотки по кредитам дуже великі, – зауважує Олександр Олександрович. – Та все ж доводиться кредитуватись – іншого виходу немає. Аби витрачали кошти лише на розвиток господарства, то, певно, їх вистачало б. Але ми допомагаємо селу: будуємо дороги, утримуємо дитячий оздоровчий табір тощо. До нас у село молодь почала повертатись…

У с.Чорнявці у СТОВ «Нива» хоч і працюють за новітніми технологіями, але не все вдається як хотілося б. Не зайвою була б підтримка держави.

Проте обіцяної державної підтримки значна частина фермерів реально так і не бачили. У Маньківському районі, де Сергій Стецюк очолює господарство «Червона калина», дотації жодного разу не одержували. Катерина Артеменко згадує, що років сім назад отримувала дотації на озимі. Павло Борисенко, що утримує фермерське господарство у с.Руська Поляна Черкаського району, допомоги від держави ніколи не отримував. Завжди розраховує на власні сили. Поспішає закупити пальне та добрива, коли на них немає попиту.

Треба сказати, що розмовляючи з аграріями, відмічаєш, що попри усі труднощі, сільгоспвиробники мало скаржаться. Люди, які працюють на землі, переймаються, щоб посівна пройшла вдало, погода дала змогу працювати без зупинок.

Від admin

Коментарі закриті.