Черкаська служба крові: нові підходи – нові стандарти якості

Із вересня 2018 року Черкаська станція переливання крові змінила форму власності і працює за новими правилами. На її базі функціонує ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-плазма». Саме залучення приватної структури до вирішення проблем комунального підприємства свого часу викликало чимало запитань у місцевих скептиків. Одні доводили, що бізнесмени хочуть захопити землю в центрі міста, інші – що донорська кров реалізовуватиметься для хворих за високими цінами або буде вивозитися за кордон тощо. Натомість півроку роботи закладу показали, що виграли і донори, і пацієнти, життя яких залежить від компонентів крові, пише ЧеркасиДОНОР.

Які ж зміни відбулися у Черкаській службі крові протягом півроку, чи покращилася ситуація із запасами донорської крові на Черкащині, та про плани щодо подальшого удосконалення роботи стратегічно важливого медичного закладу – про все це в інтерв”ю із директором ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-плазма» Наталією Трофименко.

– Наталіє Володимирівно, як співпрацюється приватному підприємству з комунальною структурою?

У реконструкцію Черкаської станції переливання крові інвестори планують залучити близько 3 млн дол. США. Таке фінансування дає можливість покращити матеріально-технічне оснащення центру крові, удосконалити його роботу, впровадити міжнародні стандарти якості.

На жаль, нині у держави грошей на медицину не вистачає. І найближчим часом ситуація із державним фінансуванням на краще не зміниться. Скажімо, ми порахували, що потреба у компонентах крові для медичних закладів Черкащини, з якими ми уклали угоди, лише на 2019 рік у грошовому еквіваленті складає близько 20 млн грн. Де комунальній установі знайти такі кошти? У приватної ж структури інші можливості: вона має змогу фінансувати і здешевлювати виробництво компонентів крові.

Ми вже маємо практичний досвід такої співпраці. Яскравим прикладом державно-приватного партнерства є Сумський обласний центр служби крові, який сьогодні є єдиною унікальною установою серед аналогічних закладів України, і одним із кращих у Європі. Такого рівня досягне і Черкаська станція переливання крові. Уже сьогодні тут запроваджено нові технології забору і перевірки крові, змінилися підходи до співпраці з донорами.

БЕЗПЕКА ДЛЯ ДОНОРА ТА РЕЦИПІЄНТА

 – Що із запланованого вдалося зробити за ці півроку, яких показників досягти?

– Перш за все, ми робимо все, аби забезпечити 100% безпеку для донора та реципієнта. Як приватне підприємство ми маємо можливість закупити високоточне обладнання та сучасні матеріали. Нещодавно ми придбали автоматичний аналізатор «Сісмекс» японського виробництва, який за хвилину визначає до 20 показників крові.

З грудня 2018 року на нашій станції донорська кров тестується на ПЦР. Цей тест дозволяє виявити такі небезпечні інфекції в крові донорів, як гепатити В, С, ВІЛ/СНІД на ранніх стадіях. На інших аналізаторах гарантувати 100% виявлення цих хвороб неможливо. У нашій роботі дуже важливо мати високоточне сертифіковане обладнання і реагенти. Тому, коли мені кажуть, що десь досі користуються старими тест-системами, то я вважаю це злочин по відношенню до реципієнта.

У нас дуже чутливі тест-системи для виявлення вірусів. Все робиться для того, щоб убезпечити реципієнта. З першого ж дня роботи «Черкаси-Плазма», ми перейшли на одноразові розхідні матеріали. Переступаючи поріг, донори відразу ж бачать, що у нас використовуються лише стерильні одноразові серветки, автоматичні скарифікатори, які дозволяють безболісно брати кров.

– Плануючи співпрацю з Черкаською станцією переливання крові, ви задекларували виготовлення компонентів крові лише європейської якості. Чи вдалося це зробити? Що це за компоненти?

Так і є. На станції виготовляються компоненти крові найвищої якості. Із 5 видів існуючих еритроцитів черкаські реципієнти отримують найкращі – еритроцити лейкофільтровані в додатковому розчині. Вони виготовлені в процесі додаткової фільтрації цільної крові через спеціальний фільтр. У лейкофільтрі затримуються зайві лейкоцити, які можуть переносити різноманітні хвороби, що небезпечно для життя тяжко хворого пацієнта. Виготовлення таких еритроцитів обходиться дорожче, але приватному підприємству фінансово це під силу. Тож станція уже не виготовляє простих еритроцитів.

Це стосується і тромбоцитів. Нині ми виготовляємо лише аферезні тромбоцити. Вони мають терапевтичний ефект в рази більший, ніж тромбоцити, які до цього виготовлялись мануальним способом. Для їх виготовлення у нас застосовують два сучасних апарати «Амікус» і «Тріма». Аферезні тромбоцити з успіхом застосовують в онкології.

Сьогодні станція не чекає державних поставок матеріалів, які часто затримувалися або надходили у малих кількостях. Якщо потрібні контейнери для тромбоцитів, які коштують по 7000 грн один, то ми їх купуємо.

На дворі 2019 рік, а жодна комунальна станція переливання крові в Україні не отримувала поставку необхідних матеріалів від Міністерства охорони здоров’я ще за 2018 рік. Ми ж, як товариство, можемо придбати все, що нам необхідно. Це дозволяє підприємству працювати без перебоїв, а лікарням – отримувати вчасно необхідні компоненти крові.

 

УСІ КОМПОНЕНТИ КРОВІ ЗАЛИШАЮТЬСЯ У ЧЕРКАСАХ

 

– Ходили чутки, що «Біофарма» виготовляє компоненти крові для реалізації за кордон?

Усі компоненти крові, які заготовляються в Черкасах, залишаються в Черкасах. На сьогодні станцією виготовляється цільна кров і тромбоцити, а вони законодавчо заборонені для вивозу за кордон. Тому такі розмови – просто нісенітниці.

– Основна місія станцій переливання крові — забезпечення лікувальних закладів області кров’ю і її компонентами в повному обсязі. Чи вдалося Вам цього досягти?

На сьогодні Черкаська станція має 5-денний запас компонентів крові. З часу нашої співпраці ситуація докорінно змінилася і має позитивну динаміку. Якщо будь-якому лікувальному закладу необхідні компоненти крові, керівник надсилає нам електронною поштою заявку і за годину компоненти необхідної групи їм доставляються. Ось такий алгоритм роботи.

Такої практики, як викликати родичів для здачі крові у нас немає. Звісно, якщо людина приходить добровільно, щоб здати кров для свого знайомого, і в неї за станом здоров’я немає ніяких протипоказань, то ми не відмовляємо. І взагалі пропагуємо донорський рух, закликаємо усіх небайдужих і тим, кому дозволяє здоров’я, долучатися до цієї шляхетної справи.

– Тобто «дефіциту» компонентів крові немає?

– Дефіциту немає, але сказати, що в нас немає потреби в донорах – це теж неправда. Компоненти видаються на потреби пацієнтів кожного дня, а відтак і поповнювати їх необхідно кожного дня. Тож потрібно, щоб на донацію щоденно приходили від 20 до 40 донорів.

Крім цього, останні дані свідчать, що потреба місцевих лікарень у препаратах крові збільшується. Бувають випадки, коли одночасно у кількох лікарнях перебувають тяжко хворі з однаковою групою крові. І тоді запаси станції використовуються за пів дня. Тож, з усього видно, необхідно формувати 8-денний запас. А значить і донорів потрібно буде більше.

– Але у соціальних мережах досі з’являються оголошення про пошук донорів крові для порятунку хворого.

– Я теж бачила такі оголошення. І скажу, що будь-яку інформацію потрібно перевіряти. Ми завжди оперативно реагуємо – відразу зв’язуємося з головним лікарем вказаної медустанови і уточнюємо, чи дійсно у них перебуває такий пацієнт. У 40% випадках такого хворого у лікарні немає. І тоді важко сказати, з якою метою і ким було розміщене таке оголошення. Чи це стару інформацію хтось «лайкнув» і вона почала поширюватися мережею, чи це шахрайська схема, і співчутливі громадяни жертвують кошти на донорство неіснуючим людям. Тому ще раз наголошую – інформацію обов’язково потрібно перевіряти.

Якщо ж такий хворий дійсно є, то я завжди уточнюю у керівника лікарні, чи пацієнту потрібне переливання, чи у них є компоненти крові у необхідній кількості. І, у разі нестачі якихось компонентів, ми за заявкою їх доставляємо.

– Виходить, що у місцевих лікарнях є власні запаси компонентів крові?

– У Черкаській області 70% лікарень мають свої відділи трансфузіології, які самостійно заготовляють компоненти крові (у них є спеціалізоване обладнання, підготовлені спеціалісти). Але якщо до них потрапляє хворий, наприклад, з кровотечою і потрібно проводити багаторазові переливання, то їхніх запасів не вистачить. У нас укладені угоди з усіма лікарнями і в разі необхідності ми забезпечуємо компонентами крові.

З лікарнями, які не мають змоги виготовляти компонентів крові, укладені прямі угоди. «Черкаси-плазма» забезпечує їх компонентами крові на 100%. Найбільшим «споживачем» донорської крові є Черкаський обласний онкодиспансер. Сюди направляється 80% усіх виготовлених препаратів крові.

 

ДІАГНОСТИКА, ДОХІД, ДОБРА СПРАВА

 

– Як мотивуєте донорів?

По-перше, донор проходить безкоштовне обстеження. Завдяки цьому він може дізнатися про свій стан здоров’я і зекономити час і кошти на медичному обстеженні. Тобто плюс – це контроль за своїм самопочуттям.

Окрім того, ми підвищили виплати донорам. Якщо відповідно до Постанови Кабінету Міністрів, датованою ще 1992 роком, виплата донорам за компоненти крові складає 160 грн за літр, то ми виплачуємо вдвічі більше. До цього, ми доплачуємо донорам 60 грн за харчування.

Тромбоцити ще дорожчі. Донори тромбоцитів у нас можуть заробити близько 1000 грн. Хочу наголосити, що це не випадкові донори. Це кадрові донори, які знають що таке протипоказання, що таке дотримання дієти. Адже для людини 1000 грн – це серйозні гроші. Такі донори ретельно готуються до донації, бо розуміють, що, якщо він напередодні не дотримався дієти, то і коштів не отримає, і втратить довіру.­ Але, головне – вчасно не допоможе хворому. Як бачимо, донорство – це і діагностика, і дохід, і добра справа.

– Донорам видаються на руки результати обстежень?

– Якщо всі аналізи негативні, то ми донору нічого не повідомляємо. Єдине, якщо людина здає кров вперше, то ми наступного дня телефонуємо, щоб дізнатися про самопочуття. Все таки для організму це стрес і кожен по-різному на це реагує. Та й донор розуміє, що про нього не забули, Це для нас важливо.

Якщо ж у донора виявляємо якісь відхилення щодо вірусів (гепатит, СНІД, сифіліс), то, по-перше, ми заповнюємо форму, яку передаємо до гепатоцентру й центру СНІДу. По-друге, телефонуємо донору і запрошуємо його на консультацію з документом, який підтверджує особу. Діагноз по телефону ми не оголошуємо. Тільки на особистому прийомі повідомляємо донору про результати його аналізів і пояснюємо, куди потрібно звернутись за наданням медичної допомоги.

Що робиться для того, аби донор повернувся знову здавати кров?

–       Ведеться постійна копітка робота з донорами. Удосконалюємо базу даних, пропонуємо різні додаткові інструменти обстежень. Скажімо, у Сумському обласному центрі служби крові підписано угоду із тубдиспансером, щоб раз на місяць приїжджав пересувний сучасний  флюорограф. Також у Сумах функціонує електрокардіограф Адже донори раз на рік повинні робити ці обстеження – флюорографію і кардіограму. А ми їм у цьому допомагаємо. У Черкасах, після реконструкції приміщення, теж будуть впроваджені такі нововведення.

– Донорами переважно є жителі обласного центру?

– Ми нікому не відмовляємо. Працюємо щодня (окрім вихідних) з 8:00 до 16:00. Єдине, хочу наголосить, що донори, в тому числі із районів, повинні перед цим дотримуватися дієти, мати при собі паспорт, ідентифікаційний код. Щоб ми не завернули людину назад і вона не витрачала даремно ні час, ні кошти на проїзд.

А взагалі приймаємо усіх. Навіть якщо в якийсь момент потрібна 3 група крові, а у донора – 4, то ми йому не відмовляємо. Навіть якщо є надлишок цієї групи. Ми точно знаємо, що термін придатності компонентів крові до 45 днів і за цей час вони обов’язково будуть використані. Донори необхідні завжди.

 

ЦЕ НЕ ПРОСТО РЕМОНТ, ЦЕ – ПЕРЕФОРМАТУВАННЯ

 

– Як готові компоненти крові потрапляють у лікарні? Ви самі їх транспортуєте?

– Наразі у нас немає власного автомобіля, який би займався доставкою компонентів у медичні заклади. У Сумах є авто, яке тричі на день об’їжджає лікарні і доставляє компоненти крові о 8-00, 11-00 та 17-00. Але з районів в обласний центр присилають автомобіль. Коли ми закінчимо реконструкцію приміщення Черкаської станції переливання крові, алгоритм доставки буда такий же.

– Ви плануєте реконструювати приміщення станції. Що нового буде впроваджено?

– Реконструкція уже розпочата. Вона трохи затягнулася через те, що «Черкаси-Плазма» розпочала свою роботу восени і поки отримали всі дозвільні документи почалася зима.

Ми спланували проведення реконструкції таким чином, щоб станція переливання крові не зупиняла свою роботу. Тимчасово усе виробництво переведено на перший поверх, а на 2 і 3 поверхах ведуться ремонтні роботи. Це не просто ремонт, це переформатування приміщень під сучасні вимоги та для зручності наших донорів.

Після реконструкції першого поверху наші донори через центральний вхід потраплятимуть в об’єднану реєстратуру та сучасно оснащену лабораторію. Тут передбачається виділити приміщення під роздягальню, для кабінетів чотирьох терапевтів та головного лікаря.

На другому поверсі буде розміщено буфет, зала для очікування, де буде встановлено комп’ютер для виклику донора у зал донацій.

Зал донацій буде оснащений за новітніми технологіями, з мінімальним втручанням людини у процес. Відібрані компонент крові на підйомнику потраплятимуть на нижчий рівень для переробки – кров проходитиме центрифугу, а плазма – заморожуватиметься. Для зберігання плазми буде встановлено величезна морозильна камера, оскільки плазма повинна  проходити карантинізацію протягом 6 місяців (доки лабораторія не дасть висновок на віруси).

Тобто буде створена суперсучасна система забору крові від донора, її обстеження і переробки.

– Зважаючи на такий грандіозний проект, реконструкція може затягнутися надовго…

– Плануємо все закінчити за 8 місяців. У Сумах аналогічні роботи виконали саме за такий термін. Думаю, що й тут вкладемося у заплановані терміни. Тим більше, що у нас уже є досвід. Найголовніше, що станція буде функціонувати навіть під час реконструкції і донори продовжуватимуть приходити.

– Як вплине оновлення приміщення на організацію роботи станції переливання крові?

Після реконструкції плануємо збільшити штат до 120 осіб. Поліпшення умов для прийому донорів сприятиме збільшенню їх кількості. Ми очікуємо до 250 донорів на добу. Максимальна кількість до 300 осіб. Режим роботи буде продовжено і донорів прийматимемо з 7:00 до 20:00.

 

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.